Na zahodu nič novega
dodano: 12.8.2014
Sanja Lončar, urednica (novice avgust / september SZZČN 2014)
Prvi slovenski eko vodič je zagledal luč dneva leta 2005 v izdaji ITR. Od takrat tradicijo eko vodičev vzdržujemo in se tokrat desetič zapovrstjo lotevamo pregleda dogajanja na tem področju.
Ker so na spletu na razpolago vsi eko vodiči od leta 2008 naprej, se ne bomo ponovno posvečali opredelitvam, pravilnikom, oznakam in preglednicam, ki že leta ne kažejo veliko novega. Tisto, kar verjamemo, da nas vse najbolj zanima, je preprosto vprašanje, ali smo danes zastrupljeni manj ali bolj kot pred leti. Kakšni so obeti? In kakšne možnosti izbire imamo pred seboj?
Vprašanja so preprosta – odgovori pa vse bolj zapleteni.
Tisti, ki jih z davkoplačevalskim denarjem plačujemo, da skrbijo za naše zdravje, se bolj ukvarjajo s tem, kako bo vse lepo videti na papirju. Kako je na poljih, pa je že druga zgodba.
Tako kot več ljudi živi od raka, kot jih je zaradi njega zbolelo, gre tudi eko scena nevarno v to smer. Na enega eko pridelovalca pride vse več politikov, kontrolorjev, birokratov, pravnikov, bančnikov, znanstvenikov, trgovcev in drugih, ki so vključeni v ceno njegovega izdelka.
Eko gibanje se je začelo kot iskanje drugačnega odnosa do narave, živali, sočloveka … Na poti razvoja eko ponudbe je nastalo veliko križišč in mnoge poti vodijo vse dlje od prvotno začrtane smeri. Zato je bolj kot kdaj koli prej pomembno, da znamo prepoznati pravo kakovost in prave ljudi, ki so vredni zaupanja.
|