Zakaj boli?
dodano: 26.10.2018
Sanja Lončar, urednica (uvodnik novembrskih novic SZZČN 2018)
Kot smo zapisali v novi knjigi, so bolečine odlične učiteljice. Prekinejo našo brezbrižnost in odlašanje pomembnih sprememb na »jutri« ter nas prisilijo, da jim prisluhnemo in se takoj vprašamo, zakaj nas boli.
Čeprav smo v zadnjem stoletju odkrili številne trike, kako bolečino odriniti, prelisičiti in jo izključiti, ne da bi pri tem odpravili njen vzrok, nas bolečina vedno počaka na koncu poti in z obračunom visokih zamudnih obresti poskrbi, da dojamemo, zakaj se »odloženo plačilo« ni izplačalo.
Američani na medicinskih kongresih svarijo evropske kolege: »Nikar ne pojdite po naši poti!« Iskanje močnejših protibolečinskih sredstev je tam namreč na stežaj odprlo vrata uporabi opioidnih sredstev, tako da dandanes več Američanov umre zaradi blaženja bolečin kot zaradi predoziranja s kokainom in heroinom skupaj.
Prepričani smo, da za zajezitev bolečine ne potrebujemo močnejših sredstev – potrebujemo le več znanja in modrosti. Na voljo so številne učinkovite naravne rešitve, s katerimi lahko bolečine obvladamo vsaj enako učinkovito in veliko manj tvegano kot s sinteznimi sredstvi. Toda če naj delujejo, jih moramo seveda zares poznati in pravilno uporabljati.
Na koncu smo celo veseli, da nas je bolečina ustavila in prisilila k premisleku. Prav po zaslugi bolečine lahko postanemo modrejši in zaživimo še bolj kakovostno. To ni obljuba brez pokritja – to je priložnost, ki jo je škoda zavreči.
|