Aktualne novice

Tuš s prodajo zelenjave nepravilnih oblik zmanjšuje zavržke hrane

dodano: 21.11.2018



Trgovska veriga Tuš od 9. 11. 2018 v svojih centrih ponuja tudi slovensko zelenjavo nepravilnih oblik in velikosti pod imenom Naravno drugačni. "V Sloveniji zavržemo več kot tretjino sadja in zelenjave, ker ne izpolnjuje določenih standardov, z našo pobudo bi radi te zavržke zmanjšali," pravi Andraž Tuš, direktor trženja v Tušu.

Zaradi videza letno zavržemo več kot tretjino sadja in zelenjave

Poglejmo nekaj statistike. Samo zaradi drugačnega videza v ZDA vsako leto zavržejo približno tretjino oziroma 60 milijonov ton sadja in zelenjave v vrednosti 160 milijard ameriških dolarjev. Člani univerze v Edinburgu so po podatkih mednarodne revije Journal of Cleaner Production razkrili, da trgovci v večini evropskih držav zavržejo več kot 50 milijonov ton sadja in zelenjave na leto, čeprav organizacija za kmetijstvo in hrano FAO pri Združenih narodih opozarja, da je na svetu lačnih kar 815 milijonov ljudi. V Sloveniji zavržemo več kot tretjino sadja in zelenjave, preden prideta do trgovskih polic, ker ne izpolnjujeta standardov, čeprav so plodovi in sadeži enako kakovostni in okusni.

Kar zraste na vrtu, pojemo, tudi če je nepravilne oblike

Že v tradicionalni kuhinji so manjši krompir porabili za praženega, nedeljske juhe ni bilo brez krivega korenja z vrta, ki so ga najmlajši pojedli, še preden je bila juha kuhana, zeljno glavo nepravilne oblike so dodali solati, iz krive hrenove korenine so naredili omako, veliko črno redkev pa so uporabili v solatah, je spomnik Tuš.

Kupci bodo pod oznako Naravno drugačni našli zelenjavo slovenskih pridelovalcev, ki se zaradi nepravilnih oblik, dolžin, velikosti, mase ali premera razlikuje od tiste, ki so jo sicer vajeni v trgovinah, vendar je enako kakovostna in okusna, praviloma pa bi že pri pridelovalcih romala med odpadke.

Tuš sodeluje s kmeti, da bi sezono domačih pridelkov podaljšali do zime

Poudaril je še, da bi radi skupaj s pridelovalci, ki sodelujejo v projektu Slovensko s podeželja in pridelujejo zelenjavo za Tuš, dosegli, da bi sejali pridelke sukcesivno, torej z zamikom, ter različne sorte v različnih pokrajinah vse od Primorske do Prekmurja, s čimer bi podaljšali sezono slovenskih pridelkov od zgodnje pomladi do zime.

Marija Mehle iz Kmetijske zadruge Sloga iz Kranja je povedala, da sodelujejo v tem projektu in skušajo prodati tako prvovrstno kot tudi drugovrstno zelenjavo, s katero ni nič narobe. "S takšnim pogledom na kakovostno pridelano hrano pomagamo kmetom, da lahko naslednje leto vnovič kupijo ves material za pridelavo, omogočijo kmetiji obnavljanje, svojim otrokom pa delovno mesto na kmetiji. Naša hrana je odlična, zato si tudi zasluži, da jo cenimo," še poudarja Marija Mehle.



Ključne besede:
zelenjava, sadje, odpadki

 

Sorodne novice:

0,4060059



<< Nazaj

Želite brati naše novice tudi v prihodnje?

Prepotrebna sredstva za delovanje projekta Skupaj za zdravje človeka in narave lahko donirate na več načinov.

1. Z neposredno donacijo preko varnega in enostavnega online plačila Paypal.


2. Tako, da namenite del vaše dohodnine: