Evakuacija ruskih znanstvenikov z Arktike
dodano: 29.7.2008
www.triera.net
Svoje začasno oporišče "Severni pol 35" so postavili na ledeni plošči, ki je v dolžino merila okoli 5 kilometrov, v širino pa dobre 3 kilometre. Prvotni načrt je bil, da bi ostali na njej do septembra. Vendar pa se je po polarni zimi plošča skrčila na vsega 600 krat 300 metrov in je tik pred popolnim razpadom, saj je povrhu vsega zaplula še v toplejše vode.
Zdaj sta na poti ledolomilec in reševalna ladja, ki bodo rešili znanstvenike in jih varno vrnili v njihovo oporišče v Murmansku. Na ruskem inštitutu za arktične in antarktične raziskave, ki ima sedež v Sankt Peterburgu, pravijo, da so vsi za zdaj na varnem.
Evakuacija se je začela, ko so kanadski raziskovalci sporočili, da se je led na Arktiki letos začel topiti štiri tedne hitreje od dolgoletnega povprečja. Letos se bo led stalil še bolj od lanskega rekordnega skrčenja ledene ploskve.
Dolga tradicija, ki se prilagaja Ruski raziskovalci imajo dolgo tradicijo v postavljanju kampov na ledenih ploskvah, kjer opravljajo svoje raziskave. Prvega so postavili že leta 1937. Da najdejo primerno ploskev za raziskovanje, po navadi porabijo okoli tri tedne, pri tem pa so do zdaj imeli standard, da mora biti led debel vsaj tri metre. Globalno segrevanje pa je znižalo tudi njihove standarde, saj so se morali zadovoljiti s ploskvijo, debelo 1,5 metra.
|