Aktualne novice

Pet prioritet za spodbuditev razvoja ekološkega kmetijstva

dodano: 29.8.2009

ITR, 27. avgust 2009



Na posvetu 3.9.2009 v Gornji Radgoni bodo razpravljali o tem, kako preusmerjanje v ekološko kmetijstvo premakniti z mrtve točke.

Skupina strokovnjakov, ki v vrsti različnih organizacij delajo na področju ekološkega kmetijstva, opozarja, da je stanje ekokmetijstva v Sloveniji štiri leta po sprejetju akcijskega načrta (AN) za ekološko kmetijstvo zelo zaskrbljujoče.

Menijo, da se ob nadaljevanju dosedanjega (ne)izvajanja AN v njem zapisanim ciljem ne bomo niti približali. Stanje v lanskem letu je še zlasti alarmantno: kljub povečevanju prometa z ekoživili v Sloveniji kmetije tega trenda ne zaznavajo in se nanj ne odzivajo; preusmerjanje v ekološko kmetijstvo se je upočasnilo, delež zemljišč pod ekozelenjavo pa se je prvič celo zmanjšal (l. 2008 v primerjavi z l. 2007). Z upočasnjevanjem razvoja ekokmetijstva se v Sloveniji vse bolj oddaljujemo od trajnostnega kmetijstva in obenem zanemarjamo trg; oboje je nesprejemljivo.

Zato je skupina, ki se sestaja na delovnih srečanjih, izpostavila pet prednostnih nalog, ter pristojne inštitucije, zlasti MKGP in KGZS, pozvala k njihovi uresničitvi. Med "Petimi prioritetami za spodbuditev razvoja ekološkega kmetijstva" so vključitev AN v novo Strategijo kmetijstva, razširitev in okrepitev podpornih funkcij na področju ekološkega kmetijstva (svetovanje, izobraževanje, raziskovanje…), preoblikovanje Kmetijske svetovalne službe pri KGZS, odprava administrativnih in drugih neskladnosti med zahtevami za ekološko kmetijstvo ter okrepitev raziskovanja (zlasti uporabnega) v ekološkem kmetijstvu.

Te prednostne naloge bodo predstavili tudi na posvetu 3.9.09 v Gornji Radgoni v času sejma AGRA. Na posvetu, ki ga organizira Inštitut za trajnostni razvoj, pričakujejo odziv pristojnih inštitucij in komentarje publike.
Več informacij: http://www.itr.si/projekti/akcijski_nacrt/skok_naprej/prenos-znanja in v prilogi.



<< Nazaj

Želite brati naše novice tudi v prihodnje?

Prepotrebna sredstva za delovanje projekta Skupaj za zdravje človeka in narave lahko donirate na več načinov.

1. Z neposredno donacijo preko varnega in enostavnega online plačila Paypal.


2. Tako, da namenite del vaše dohodnine: