PETICIJA ZA USTAVITEV NIZOZEMSKE FINANČNE IN POLITIČNE PODPORE ZA GENSKO SPREMENJENO SOJO
dodano: 28.10.2009
NOVICE ITR: Trajnostno kmetijstvo in GSO
Opozarjamo na pobudo Okrogla miza o »odgovorni« soji. Tema je tesno povezana s filmom »Morilska polja«, ki smo ga predstavili na Svetovni dan hrane 16. oktobra in je na voljo na spletni strani www.itr.si ter na spletnem naslovu www.feedingfactoryfarms.org.
Pobuda Okrogla miza o "odgovorni" soji (Round Table on Responsibel Soy oz. krajše RTRS) se je začela leta 2005. Cilj te pobude je upravičiti oznako "odgovorna" soja. Sliši se obetavno, res pa je ravno nasprotno. V iniciativo RTRS so vključena velika nadnacionalna podjetja kot so Ahold, Cargill, Monsanto, Syngenta, Shell..., sodeluje pa tudi nizozemska nevladna organizaciija Solidaridad in World Wildlife Fund.
Temu primerno je tudi sedanje stanje razprave: pri »odgovorni« soji gre po mnenju industrije za sojo, pridelano na odgovoren način. V resnici pa gre za zelo šibke standarde, ki niti ne izključujejo še večjega uničevanja gozdov in ki niso v interesu malih kmetov in avtohtonih skupnosti, temveč teptajo njihove osnovne pravice. Zato je bila RTRS že od same ustanovitve upravičeno deležna velikih kritik.
Pobuda RTRS nudi neupravičeno podlago za industrijo netrajnostne in gensko spremenjene soje, poleg tega pa prejema nizozemski denar za razvojno pomoč.
Naj omenimo, da je Nizozemska druga največja svetovna uvoznica soje. Nizozemska podjetja in sodelujoči nevladni organizaciji imajo zato odločilno vlogo pri poskusih, da bi »neodgovorni« soji podelili neupravičeno oznako "odgovorna", pri čemer jih močno finančno (in politično) podpira nizozemska vlada.
RTRS je močno kritiziralo že več kot 90 organizacij po celem svetu, med njimi tudi mednarodni mreži Friends of the Earth in Via Campesina, ki sta sodelovali pri nastanku filma »Morilska polja«.
Pozivamo vas k podpisu peticije, naslovljene na nizozemsko ministrico za kmetijstvo go. Verburg in nizozemskega ministra za razvojno sodelovanje g. Koendersa, za USTAVITEV FINANČNE IN POLITIČNE PODPORE ZA GENSKO SPREMENJENO SOJO.
Peticijo lahko podpišete na spletni strani http://www.toxicsoy.org/toxicsoy/Action/action.html
Vabimo vas tudi k ogledu Biltena, ki ga izdaja ASEED Europe in Corporate Europe Observatory v okviru kampanje »La Soja Mata« (»Soja ubija«) na spletni strani: http://www.toxicsoy.org/toxicsoy/irresponsible_files/toxicsoy_newsletter_oct2009.pdf
|