Danes smo napredni in rafinirani!
dodano: 29.10.2009
novembrske novice SZZ (2009)
Naše babice niso poznale rafiniranih olj. Pekle so na maslu in na svinjski ali gosji masti.
Tudi fritez niso poznale, še manj pa posebnih oljnih mešanic za cvrtje. Danes smo razviti in imamo na razpolago rafinirana olja, toda ali smo zaradi tega na boljšem, ocenite sami. V nadaljevanju vam opisujemo postopek rafiniranja.
Rafinirana olja gredo skozi naslednji postopek: *Semena ali plodovi se očistijo in nato zmeljejo. *Naslednja faza je segrevanje z vročo paro. *Sledi vroče stiskanje. Na ta način se stisne večji del olja. Preostanek se stiska še enkrat, tokrat z dodatkom topil. *Vse skupaj gre v centrifugo na filtriranje. *V naslednji fazi se z uporabo fosfatov ali fosforne kisline iz olja odstranijo proteini, ogljikovi hidrati ali fosfatidi. S tem postopkom se podaljša življenjska doba olja, ker v njem ni več snovi, ki bi se hitro kvarile. *Sledi nevtralizacija z natrijevim bikarbonatom ali natrijevim karbonatom (soda). *Nato se olja operejo še z vodo – ni nam uspelo dobiti opisa, zakaj in kako to počnejo. *Sledi beljenje. S tem postopkom se čistijo oksidacijski produkti (npr. peroksid), ostanki neželenih snovi iz prejšnjih faz ter naravna barva olja. Za beljenje se uporablja belilna zemlja ali aktivno oglje. *Zgodbe še ni konec – tisto, kar je ostalo po vseh predhodnih fazah, gre še v postopek deodorizacije. Olja se še enkrat segrevajo v tuljavi, ob tem pa jim vbrizgavajo še vročo paro, ki se navzame vonja. Vse se dogaja pri temperaturah med 220 in 240 oC! *Nazadnje pa se tisto, kar dobimo, imenuje rafinirano olje in se nahaja na naših prodajnih policah.
V šolah naše otroke učijo, da je rafinirano sončnično olje odličen vir vitamina E. Verjamete, da je to res? No, niso naivni zgolj otroci. Pošteno si priznajte, koliko steklenic rafiniranega olja ste do zdaj že pojedli. Z njim pečete, kuhate, cvrete, začinjate solate, izdelujete majonezo. V telesu so takšne maščobe popolnoma nekoristne in lahko le upamo, da niso preveč škodljive.
|