Aktualne novice

Listne uši na pohodu

dodano: 14.5.2010

majske novice Skupaj za zdravje človeka in narave



Novice, da so na vašem vrtu mladi poganjki, ne poznate le vi. Tudi uši so o tem dobro obveščene. Tako kot vi komaj čakate pomlad, da začnete pridelovati hrano, to počnejo tudi mravlje. Iščejo dobro lego, da si zasejejo uši, in jih potem pravočasno pridejo pobrat.

Temu se težko izognemo, lahko pa s pridelovalkami uši sklenemo dogovor in si razdelimo teren. V praksi to pomeni, da je potrebno ušem omogočiti boljšo ponudbo, kot so vaše izbrane rastline. Nekaj plevelov je ušem še posebej slastnih, zato bi jih bilo nespametno populiti: predvsem se navdušujejo nad osati in kamilicami. Če jim boste to pustili za pašo, bodo vašo zelenjavo pustile pri miru.

Drugi pomembni ukrep je, da poskrbite, da vaša zelenjava ne bo preveč sočna. Če so rastline preveč gnojene, imajo zelo sočne mlade poganjke, ki se jim tudi uši ne morejo upreti. Zelenjava, ki raste z normalnim tempom, je manj slastna, ker pravočasno razvije tudi zaščitne grenčine, ki jih uši ne marajo.

Zato si na vrtu lahko pomagamo tako, da rastline poškropimo z vodo, v kateri smo en dan namakali koprive. To pospeši »zapiranje« površine listov. S tem spodbudimo dozorevanje površine listov in ušem ni več tako slastno ugrizniti v njih.

Če so bile koprive namočene daljši čas, potem te vode nikakor ne smete uporabiti za škropljenje ali zalivanje po rastlini, ker jo boste »skurili«. Gnojilo iz kopriv je uporabno za gnojenje, vendar ga škropimo zelo skrbno, da se ne dotaknemo zelenega dela rastlin. Najbolje ga je uporabiti po dežju ali po zalivanju.



<< Nazaj

Želite brati naše novice tudi v prihodnje?

Prepotrebna sredstva za delovanje projekta Skupaj za zdravje človeka in narave lahko donirate na več načinov.

1. Z neposredno donacijo preko varnega in enostavnega online plačila Paypal.


2. Tako, da namenite del vaše dohodnine: