Aktualne novice

QLIF, največji raziskovalni projekt o ekološkem poljedelstvu

dodano: 18.8.2010

ekovodič 2010/2011


Da gre za projekt velikih razsežnosti, povedo dejstva, da je v petletnih raziskavah sodelovalo kar 35 znanstvenih institucij in industrijskih partnerjev, ki so razpolagali s proračunom v vrednosti 18 milijonov evrov (12,4 milijona evrov je prispevala Evropska komisija). Pri tem je QLIF zanimalo med drugim tudi, kako še bolj izboljšati kakovost eko izdelkov, kako zagotavljati varnost živil, kaj je treba upoštevati pri predelavi živil in kako znižati stroške pri pridelavi eko živil, da bi ti postali dostopni večjemu številu ljudi.  

Eno izmed poglavitnih vprašanj je bilo, ali so živila rastlinskega in živalskega izvora v ekološkem kmetijstvu s prehranskega vidika boljša. Pri iskanju odgovora se niso opirali na izsledke starih raziskav, temveč so samostojno izvajali poskuse z zeljem, s solato, paradižnikom, krompirjem in z žitaricami. Prišli so do jasnega sklepa: ekološka pridelava pri večini živil rastlinskega izvora poveča vsebnost zdravju koristnih sestavin, kot so antioksidanti, vitamini in druge bioaktivne snovi. Kot so ugotovili, k temu pripomorejo organska gnojila, ki jim do tedaj niso pripisovali velikega pomena. Tudi pri raziskavi bio mleka so raziskovalci projekta QLIF prišli do jasnih zaključkov. Takšno mleko ima večjo vsebnost vitaminov in antioksidantov, pa tudi večkratno nenasičenih maščobnih kislin, npr. omega 3.

Najpomembnejši dejavnik je krma živali. Dlje kot se žival zadržuje na pašniku, bolje je.
Odločitev bio ali ne je tako povsem jasna. Zdaj je tudi znanstveno dokazano, da eko živila v primerjavi s konvencionalno pridelanimi živili vsebujejo občutno več hranljivih snovi. Morda bo ta podatek vzpodbudil več kmetov in predelovalcev, da sodelujejo z naravo in potrošnikom končno ponudijo naravna, zdrava in prehransko polna živila.

Več info na: www.food.gov.uk/news/newsarchive/2009/jul/organic; www.qlif.org; www.fibl.org; www.fibl.org/de/schweiz/themen/qlif.html



<< Nazaj

Želite brati naše novice tudi v prihodnje?

Prepotrebna sredstva za delovanje projekta Skupaj za zdravje človeka in narave lahko donirate na več načinov.

1. Z neposredno donacijo preko varnega in enostavnega online plačila Paypal.


2. Tako, da namenite del vaše dohodnine: