Na nekaterih območjih Arktike je bilo to poletje zaznati vročinski val brez primere, znanstvena postaja na kanadskem delu Arktike je namerila temperature nad 20 stopinj Celzija, kar je približno 15 stopinj več kot je dolgoletno povprečje. Visoke temperature je septembra spremljalo dramatično taljenje arktičnega ledu, ki je bilo največje do sedaj zabeleženo, kar je še en znak, kako močno globalno segrevanje vpliva na to območje. Znanstveniki iz Queen's University so z začudenjem opazovali, kako so njihovi termometri med julijsko odpravo dosegli 22 stopinj Celzija na otoku Melville, ki je ponavadi eden najbolj mrzlih območij v severni Ameriki.
Visoke temperature na otoku so povzročile katastrofalne zemeljske plazove, saj se je permafrost na bregovih stalil. "Pokrajina se je dobesedno razkosala pred našimi očmi," je povedal profesor Lamoureux.
Tudi na drugih predelih Arktike so beležili višje temperature kot običajno. Mednarodna skupina znanstvenikov ladje Polar Stern iz Inštituta Alfred Wegener v Nemčiji je tudi čutila posledice nenavadno toplega arktičnega poletja. Pričakovali so, da bodo velika območja Arktike prekrita z ledom, ki je debel najmanj 2 metra, a so ugotovili, da se je stanjšal le na en meter. Namesto lomljenja debelega ledu s hitrostjo 1 in 2 vozla, je Polar Stern uspela pluti s hitrostjo 6 vozlov, včasih pa celo na odprtih vodah. |