Koledar dogodkov


torek, 6. marec 2018

FANČI SVETUJE

setveni nasveti za 6. marec 

Danes od 9h  naprej je ugodno za delo s cvetnicami.

V zabojčke lahko sejemo baziliko, timijan, majaron,… Če sejemo »počez«, poskrbimo, da setev ne bo pregosta in da bomo pravi čas mlade rastlinice presadili. Če sejemo v platojčke z luknicami za posamezne sadike, potem sejemo baziliko vsako seme posebej, pri timijanu, origanu in majaronu pa po nekaj (3-5) semen skupaj. Platojčke postavimo na zelo toplo (20°C ali več). Dokler semena ne kalijo, so lahko platojčki v temi (npr. v kuhinji nad kuhinjskimi elementi). Ko rastlinice pokukajo iz zemlje, jih moramo prestaviti na nekaj stopinj hladnejši in svetel prostor, sicer bodo rastlinice pretegnjene. Pri baziliki navadno izberemo sorto Genovese, ki ima so-razmeroma velike gladke liste – rečemo ji tudi navadna bazilika. Lahko pa izbiramo tudi med ostalimi sortami: 
- velikolistna ali solato listna bazilika ima zelo velike liste (kot dlan), ki so nagrbančeni sorta se imenuje: Foglia di Lattuga      
- drobnolistna, ki zraste enako velika kot Genovese; cca 25-30 cm
- drobnolistna grmičasta, ki zraste le do 15 cm in je primerna predvsem za lončke, ki jih bomo postavili na okenske police 
- rdečelistna bazilika ima enak okus kot navadna, le da so listi dekorativni – rdeči, v kulinariki pa jo uporabljamo pri rdečem mesu, ker omako nekoliko potemni
- citronske bazilike imamo v različnih razraščanjih (podobno kot navadne) le, da je poleg vonja po baziliki prisoten tudi vonj po limoni uporabljamo jih za zeliščne in čajne mešanice 
- cimetova bazilika da poseben eksotičen vonj, ki spominja na cimet
- tajska bazilika je bazilika, ki ima nekoliko obarvane liste na rdečkasto in poseben eksotičen vonj. Uporabljamo jo predvsem v jedeh, ki izvirajo iz vzhoda. 

Na impulz zrak -svetloba dobro reagira tudi brokoli, zato je to termin, ko lahko sejemo ali presajamo rastline brokolija. Če so nam ostale sadike od jeseni, jih lahko posadimo tako v rastlinjak, kot zunaj, sicer sejemo brokoli v platojčke ali direktno na gredice v rastlinjak. Platojčke lahko po setvi postavimo na toplo 15-18°C, ko pa kalijo (cca 3 dni), jih prestavimo na svetel prostor in 12-15°C ali pa kar v rastlinjak oz. toplo gredo, kjer se bodo v 6-8 tednih razvile v močne sadike -  na stalno mesto jih bomo sadili v marcu in aprilu.

******** 
OBREZOVANJE SADNEGA DREVJA IN GRMOVNIC
Na področjih, kjer se čez dan temperature ne spustijo pod 0°C lahko obrezujemo sadno drevje, saj je impulz cvet ravno tako ugoden, kot impulz plod, pa še Luna v padajočih lokih potiska sokove v korenine, zato drevje obrezano v tem času ne bo dosti »solzilo« oziroma izgubljalo svojih sokov skozi rane, ki jih bomo naredili z obrezovanjem.  

*******
V spletni trgovini amarant.si lahko še danes naročite eko semena več kot 400 sort zelenjave, zelišč in cvetlic in preberete še bolj natančne napotke za gojenje posamične sorte zelenjave. Če želite osebno svetovanje, pa nas lahko obiščete tudi v naši maloprodajni trgovini v TRZINU, na Mengeški cesti 26 (tel: 0820-57 -882) delovni čas je od 10h-18h od ponedeljka do petka, sobota: 10h-13h.

*****
Sonce je pred svetlobnim ozvezdjem Vodnarja (15.2. - 11.3.)
Luna potuje pred zemeljskim ozvezdjem Device (3.3. -6.3. do 9h)
Od 9h  potuje Luna pred svetlobnim ozvezdjem Tehtnice (6.3.od 9h -7.3. do 19h)
Merkur v dvižnem vozlu – neugodno do 9h naprej -  impulz svetloba: ugodno za cvetnice
Čas padajočih luninih lokov.

*****

Napotki za  načrtovanje setve za februar.
   
V tem času lahko sejemo direktno na prosto (če je vreme ugodno oz. določene posevke tudi v sneg): 
- zimske solate, radiče za rezanje, špinačo, kapusnice (brokoli, cvetača, zelje, ohrovt, kitajska listna zelenjava), zimska kreša, zimska postila, rukola… 
- korenček, peteršilj, pastinak, črni koren, mesečne redkvice, dajkon redkev, por, čebula in če so tla primerna sadimo čebulček in česen…
- vse grahe in  bob.

Poleg že naštetega lahko v hladne rastlinjake in zaprte grede direktno sejemo še blitvo in sladki komarček.
 
Vzgoja sadik v platojih (v ogrevanem prostoru). Sejemo:
- blitva, sladki komarček, zimske solate, kapusnice za hitrejšo pridelavo,
- peteršilj, zelena, por, čebula za vzgojo sadik 
- razna zelišča: bazilika, majaron, timijan, šetraj, in rože …
- plodovke ki potrebujejo dlje časa da vzkalijo in zrastejo v primerne sadike: paprike, malancane, lubenice, dinje.

O izboru sort spremljajte dnevne napovedi, opise sort pa najdete na amarant.si.  




<< Nazaj

Želite brati naše novice tudi v prihodnje?

Prepotrebna sredstva za delovanje projekta Skupaj za zdravje človeka in narave lahko donirate na več načinov.

1. Z neposredno donacijo preko varnega in enostavnega online plačila Paypal.


2. Tako, da namenite del vaše dohodnine:

Označevanje v koledarju

V koledarju objavljamo dogodke, ki jih organizirajo različna društva in organizacije iz vse Slovenije.

Za lažje razločevanje zato vse dogodke, ki so v naši organizac., označujemo s kompasom.

Setveni koledar

Naredite pravo stvar ob pravem času. Preverite, kaj setveni koledar Marie Thun priporoča za danes.