Koledar dogodkov


četrtek, 15. marec 2018

FANČI SVETUJE

setveni nasveti za 15. marec 

Danes med 5. in 7. uro zjutraj je ugodno za delo s cvetnicami – kasneje je neugodno!

V zabojčke lahko sejemo baziliko, timijan, majaron,… Če sejemo »počez«, poskrbimo, da setev ne bo pregosta in da bomo pravi čas mlade rastlinice presadili. Če sejemo v platojčke z luknicami za posamezne sadike, potem sejemo baziliko vsako seme posebej, pri timijanu, origanu in majaronu pa po nekaj (3-5) semen skupaj. Platojčke postavimo na zelo toplo (20°C ali več). Dokler semena ne kalijo, so lahko platojčki v temi (npr. v kuhinji nad kuhinjskimi elementi). Ko rastlinice pokukajo iz zemlje, jih moramo prestaviti na nekaj stopinj hladnejši in svetel prostor, sicer bodo rastlinice pretegnjene. Pri baziliki navadno izberemo sorto Genovese, ki ima so-razmeroma velike gladke liste – rečemo ji tudi navadna bazilika. Lahko pa izbiramo tudi med ostalimi sortami: 
- velikolistna ali solato listna bazilika ima zelo velike liste (kot dlan), ki so nagrbančeni sorta se imenuje: Foglia di Lattuga      
- drobnolistna, ki zraste enako velika kot Genovese; cca 25-30 cm
- drobnolistna grmičasta, ki zraste le do 15 cm in je primerna predvsem za lončke, ki jih bomo postavili na okenske police 
- rdečelistna bazilika ima enak okus kot navadna, le da so listi dekorativni – rdeči, v kulinariki pa jo uporabljamo pri rdečem mesu, ker omako nekoliko potemni
- citronske bazilike imamo v različnih razraščanjih (podobno kot navadne) le, da je poleg vonja po baziliki prisoten tudi vonj po limoni uporabljamo jih za zeliščne in čajne mešanice 
- cimetova bazilika da poseben eksotičen vonj, ki spominja na cimet
- tajska bazilika je bazilika, ki ima nekoliko obarvane liste na rdečkasto in poseben eksotičen vonj. Uporabljamo jo predvsem v jedeh, ki izvirajo iz vzhoda. 

Na impulz zrak -svetloba dobro reagira tudi brokoli, zato je to termin, ko lahko sejemo ali presajamo rastline brokolija. Če so nam ostale sadike od jeseni, jih lahko posadimo tako v rastlinjak, kot zunaj, sicer sejemo brokoli v platojčke ali direktno na gredice v rastlinjak. Platojčke lahko po setvi postavimo na toplo 15-18°C, ko pa kalijo (cca 3 dni), jih prestavimo na svetel prostor in 12-15°C ali pa kar v rastlinjak oz. toplo gredo, kjer se bodo v 6-8 tednih razvile v močne sadike -  na stalno mesto jih bomo sadili v marcu in aprilu
Na impulz cvet dobro reagira tudi krompir: 

NOVO V PONUDBI PRI AMARANT: EKOLOŠKI SEMENSKI KROMPIR
Sorta KOKRA – pridelano v Sloveniji (Kmetijski inštitut Slovneije) – pakirano po 3 kg
Če želimo zgodaj pridelati krompir, ga ne sadimo zgodaj (že v marcu) v zemljo, temveč ga zložimo na nizke platoje enega zraven drugega in ga postavimo na svetel prostor s temperaturo od 8 do 15°C, ter počakamo, da požene kratke temno zelene poganjke z drobnimi temno zelenimi listi. Tako nakaljen krompir sadimo konec parila ali v prvih dneh maja (glede na vremensko napoved), saj bo v nekaj dneh pokukal iz zemlje. Krompirju škodijo temperature pod 0˘C, zato v obdobju, ko je še možnost slane, potrebuje zaščito proti mrazu, sicer mladi poganjki pozebejo. Požene sicer iz spečih očes in zalistnikov, vendar izgubi vse, kar je z zgodnjo setvijo pridobil. 
 
**********
V spletni trgovini amarant.si lahko še danes naročite eko semena več kot 400 sort zelenjave, zelišč in cvetlic in preberete še bolj natančne napotke za gojenje posamične sorte zelenjave. Če želite osebno svetovanje, pa nas lahko obiščete tudi v naši maloprodajni trgovini v Trzinu, na Mengeški cesti 26 (tel: 0820-57 -882) delovni čas je od 10h-18h od ponedeljka do petka, sobota: 10h-13h.

**********
Sonce je pred svetlobnim ozvezdjem Rib (11.3-18.4.)
Luna se prestavi pred svetlobno ozvezdje Vodnarja (15.3. od 5h – 16.3.)
Vodni planet Mars se danes prestavi izpred vodnega ozvezdja Škorpijona pred toplotno ozvezdje Strelca.
Za delo z rastlinami:  impulz svetloba - ugodno za cvetnice od 5h do 7h; ostali del dneva je neugodno!
Čas dvigajočih luninih lokov

*****
Napotki za  načrtovanje setve za marec. Vesela sem, da so vam všeč moja navodila, po drugi strani pa se čutim dolžno, da vam podam čim več informacij, da se boste lažje odločili za določena opravila.
Glede na različne vremenske razmere po Sloveniji so napotki v nadaljevanju orientacijski. Sami presodite, ali so primerni pogoji za setev in sajenje posameznih rastlin.

Glede na obilo padavin v februarju bo letošnja priprava tal zahtevala kar precej pozornosti. 
Če želimo zemljo izsušiti, moramo naše gredice plitvo (2-5 cm) obdelati v sončnem vremenu čim bolj zgodaj dopoldne, saj s tem dosežemo, da bo zemlja »izdihnila« čim več vlage. Tako bomo lahko naše gredice pripravili za setev že čez kakšen dan ali dva, sicer bi morali čakati še kakšen teden. 

Če nam vreme dopušča lahko sejemo direktno na prosto: 
Listnate rastline: 
- zimske in pomladne solate, radiče za rezanje, rukola, blitva, kapusnice (brokoli, cvetača, zelje, ohrovt, kitajska listna zelenjava), zimska kreša, zimska postila, špinača,  …-> podčrtana zelenjava potrebuje hladno in vlažno vreme, zato jo sejemo bolj začetek marca v senčne lege, sicer nam bo šla prehitro v cvet. 
Korenovke: 
- korenček, peteršilj, pastinak, črni koren, mesečne redkvice, dajkon redkev, por, čebula; sadimo čebulček in česen…
Glede na to, da je v prvi polovici leta zemeljski izdih, moramo korenovke sejati čim prej, ali pa z njimi počakati do junija. 
Plodovke:
- od plodovk lahko na prosto sejemo vse grahe in  bob.

Vzgoja sadik v platojih (v ogrevanem prostoru). Sejemo:
- blitva, sladki komarček, pomladne solate, kapusnice za hitrejšo pridelavo,
- peteršilj, zelena, por, čebula - za vzgojo sadik 
- razna zelišča: bazilika, majaron, timijan, šetraj, in rože …
-       zadnji čas je za setev plodovk,  ki potrebujejo dlje časa da vzkalijo in zrastejo v primerne sadike: paprike, jajčevce, lubenice, dinje.
-       sredi marca je najprimernejši čas za setev paradižnika, konec marca pa za setev kumaric in bučk, če jih bomo vzgajali v hladnem rastlinjaku, sicer z njimi počakamo do srede aprila.

O izboru sort spremljajte dnevne napovedi, opise sort pa najdete na amarant.si




<< Nazaj

Želite brati naše novice tudi v prihodnje?

Prepotrebna sredstva za delovanje projekta Skupaj za zdravje človeka in narave lahko donirate na več načinov.

1. Z neposredno donacijo preko varnega in enostavnega online plačila Paypal.


2. Tako, da namenite del vaše dohodnine:

Označevanje v koledarju

V koledarju objavljamo dogodke, ki jih organizirajo različna društva in organizacije iz vse Slovenije.

Za lažje razločevanje zato vse dogodke, ki so v naši organizac., označujemo s kompasom.

Setveni koledar

Naredite pravo stvar ob pravem času. Preverite, kaj setveni koledar Marie Thun priporoča za danes.