Koledar dogodkov


ponedeljek, 19. marec 2018

FANČI SVETUJE

setveni nasveti za 19. marec 

Zaradi petih planetov pred vodnim ozvezdjem Rib je element vode izredno močan. Tudi glivice so na pohodu, tako da poskrbimo za zdravje  rastlin in nas samih (prehladi, vnetja). 

ZA RASTLINE PRIPOROČAM ŠKROPLJENJE S ČAJI, ZA NAS PA PITJE ČAJEV predvsem koprive, rmana in kamilice, lahko pa naredimo tudi kuro s presličnim čajem, ki ga pijemo 28 dni po 1 liter v dopoldanskem času.  

Preslični čaj skuhamo: ščep njivske preslice damo v 1 liter vode in vremo 20 minut. Pijemo ga po požirkih preko dopoldneva. Za dober učinek ga pijemo 28 dni, nato za en teden prekinemo in po potrebi kuro ponovimo. 

Za rastline pa tak čaj razredčimo z 10 litri vode, nato škropimo po rastlinah ali pa kar po zemlji, kjer so že ali pa še bodo rastline posejane.
 
Glede na obilo vlage ga škropimo v dopoldanskem času. Škropljenje lahko ponovimo čez en teden ali pa ga ponavljamo tri dni zapored. 

*******
Danes je ugodno za list. 

Čas lahko izkoristimo za delo na vrtu in v rastlinjaku. Če nam vreme dopušča, lahko sejemo na gredice (na prosto, še bolje v hladne rastlinjake in zaprte grede) solate, špinačo, blitvo rukolo in kapusnice za sadike, ki jih bomo presajali na stalno mesto v drugi polovici marca oz. začetek aprila. Če želimo sadike kakšen teden prej, jih sejemo v platoje, da jih lahko do kalitve prestavimo v malo toplejši prostor (15-18°C, ko bodo kalčki pokukali iz zemlje, jih prestavimo na vsaj 5 stopinj hladnejši, vendar svetel prostor. Svetujem, da na prostem sejemo na grebene, saj se bodo gredice hitreje osušile, korenine rastlin pa bodo po eni strani imele dovolj vlage, po drugi pa dovolj zraka, da bodo lahko nemoteno rasle in preskrbele liste s potrebnimi snovmi in vodo.  

V platoje lahko sejemo blitvo, sladki komarček in zimske solate: za obiranje je hrastovolistna sorta Catalogna, krhkolistna za obiranje in glave je Lattughino, krhkolistne za glave v maju so Posavka, Pariška oz. Vegorka. Med solate, ki dobro prenesejo mraz spada tudi mehkolistna solata 4 sezonski čudež. Nizke temperature prenesejo tudi nekatere solate tipa gentila, kot so Hardy,  Lollo Bionda in Lollo Rossa. Z ostalimi pomladanskimi sortami še malo počakamo, saj mraz slabo prenašajo. Tudi sadike kapusnic lahko vzgojimo v platojih, da bomo imeli sadike začetek aprila, ko bo primerno vreme za sajenje na stalno mesto na prosto. Sedaj je zadnji čas za setev brokolija in cvetače. Z vzgojo sadik pa lahko dobimo hitrejši pridelek tudi pri kolerabicah in zgodnjem zelju: belo zelje Express s koničastimi glavami, Junijsko rano, Derbi day z okroglimi glavami, rdeče zelje Amarant z okroglimi glavami in rdeče zelje Kalibos s koničastimi glavami. 

Sedaj je še zadnji čas za setev  na prosto: špinače in kitajske listne zelenjave, ki je najhitreje rastoča listna zelenjava v hladnem vremenu, vendar gre tudi kmalu spomladi v cvet, zato kasnejše setve ne bodo dale več tako dobrega pridelka.  

Pri sadikah kapusnic in solat moramo vedeti, da je za kalitev optimalna temperatura 15-18°C, ko pa rastlinice pokukajo iz zemlje, prestavimo platoje v prostor z veliko svetlobe in temperaturo med 12 in 15°C. Če nimamo primernega prostora, je bolje, da jih postavimo na hladnejši svetel prostor. Na preveč toplem bodo rastlinice »pretegnjene«.

*******
V spletni trgovini amarant.si lahko še danes naročite eko semena več kot 400 sort zelenjave, zelišč in cvetlic in preberete še bolj natančne napotke za gojenje posamične sorte zelenjave. Če želite osebno svetovanje, pa nas lahko obiščete tudi v naši maloprodajni trgovini v Trzinu, na Mengeški cesti 26 (tel: 0820-57 -882) delovni čas je od 10h-18h od ponedeljka do petka, sobota: 10h-13h.

*******
Sonce je pred vodnim ozvezdjem Rib (11.3-18.4.)
Luna potuje pred vodnim ozvezdjem Rib (17.3. od 5h – 19.3.)
Čas dvigajočih luninih lokov
Za delo z rastlinami:  ugodno za list.
Zaradi petih planetov pred vodnim ozvezdjem Rib je element vode izredno močan. Tudi glivice so na pohodu, tako da poskrbimo za zdravje  rastlin in nas samih. 
*******

Napotki za  načrtovanje setve za marec.Vesela sem, da so vam všeč moja navodila, po drugi strani pa se čutim dolžno, da vam podam čim več informacij, da se boste lažje odločili za določena opravila.

Glede na različne vremenske razmere po Sloveniji so napotki v nadaljevanju orientacijski. Sami presodite, ali so primerni pogoji za setev in sajenje posameznih rastlin.

Glede na obilo padavin v februarju bo letošnja priprava tal zahtevala kar precej pozornosti. 
Če želimo zemljo izsušiti, moramo naše gredice plitvo (2-5 cm) obdelati v sončnem vremenu čim bolj zgodaj dopoldne, saj s tem dosežemo, da bo zemlja »izdihnila« čim več vlage. Tako bomo lahko naše gredice pripravili za setev že čez kakšen dan ali dva, sicer bi morali čakati še kakšen teden. 

Če nam vreme dopušča lahko sejemo direktno na prosto: 
Listnate rastline: 
- zimske in pomladne solate, radiče za rezanje, rukola, blitva, kapusnice (brokoli, cvetača, zelje, ohrovt, kitajska listna zelenjava), zimska kreša, zimska postila, špinača,  …-> podčrtana zelenjava potrebuje hladno in vlažno vreme, zato jo sejemo bolj začetek marca v senčne lege, sicer nam bo šla prehitro v cvet. 
Korenovke: 
- korenček, peteršilj, pastinak, črni koren, mesečne redkvice, dajkon redkev, por, čebula; sadimo čebulček in česen…
Glede na to, da je v prvi polovici leta zemeljski izdih, moramo korenovke sejati čim prej, ali pa z njimi počakati do junija. 
Plodovke:
- od plodovk lahko na prosto sejemo vse grahe in  bob.

Vzgoja sadik v platojih (v ogrevanem prostoru). Sejemo:
- blitva, sladki komarček, pomladne solate, kapusnice za hitrejšo pridelavo,
- peteršilj, zelena, por, čebula - za vzgojo sadik 
- razna zelišča: bazilika, majaron, timijan, šetraj, in rože …
-       zadnji čas je za setev plodovk,  ki potrebujejo dlje časa da vzkalijo in zrastejo v primerne sadike: paprike, jajčevce, lubenice, dinje.
-       sredi marca je najprimernejši čas za setev paradižnika, konec marca pa za setev kumaric in bučk, če jih bomo vzgajali v hladnem rastlinjaku, sicer z njimi počakamo do srede aprila.

O izboru sort spremljajte dnevne napovedi, opise sort pa najdete na amarant.si




<< Nazaj

Želite brati naše novice tudi v prihodnje?

Prepotrebna sredstva za delovanje projekta Skupaj za zdravje človeka in narave lahko donirate na več načinov.

1. Z neposredno donacijo preko varnega in enostavnega online plačila Paypal.


2. Tako, da namenite del vaše dohodnine:

Označevanje v koledarju

V koledarju objavljamo dogodke, ki jih organizirajo različna društva in organizacije iz vse Slovenije.

Za lažje razločevanje zato vse dogodke, ki so v naši organizac., označujemo s kompasom.

Setveni koledar

Naredite pravo stvar ob pravem času. Preverite, kaj setveni koledar Marie Thun priporoča za danes.