Skupaj kuhamo Paprike, polnjene s kvinojo
Ta recept ima veliko različic. Polnimo lahko paprike, bučke, paradižnike, palačinke... Kvinoja (kinua) je čudovito seme. Indijanci v Južni Ameriki so jo poznali že 300 let pred našim štetjem. Inki so jo imenovali mater vseh semen in jo častili kot božanstvo. Upravičeno je bila hrana bojevnikov, saj vsebuje skoraj vse, kar naše telo potrebuje. Posebnost kvinoje (kinua) je, da ima skoraj idealno razmerje med osmimi esencialnimi aminokislinami. To pomeni, da je odlično nadomestilo za meso. Poleg tega ima veliko lizina, metionina in cisteina, ki pa stročnicam primanjkujejo, zato je kvinojo dobro kombinirati s slednjimi. Kvinoja razkisa telo, ker vsebuje veliko kalcija pa še vitamin E in vitamine skupine B. Zaradi velike vsebnosti maščob semena hranimo v steklenih posodah v temnem in hladnem prostoru. Ne vsebuje glutena , zato je odlična hrana za vse, ki ga težko prenašajo. Kako jo pripravimo? Za dve osebi potrebujemo 100 g kvinoje. Lahko je skuhate več in jo hranite v hladilniku 3 do 4 dni. Uporabite jo na solatah, v namazih, kot zakuho za juhe ali kot prilogo z zelenjavo. Pred kuhanjem semena operemo, da odstranimo z ovojnice saponine. Saponini so dobri antiseptiki, zato tekočino, s katero smo oprali semena, uporabljamo za umivanje ran, za škropljenje rastlin proti listnim ušem ali kot detergent za pranje volne in svile. Oprani kvinoji dodamo 2,5-krat toliko vode. Počakamo, da zavre, nato kuhamo še 7 do 10 minut. (Še ena prednost v primerjavi z drugimi prikuhami je v tem, da je kvinoja kuhana hitreje kot riž ali druga žita.) Medtem na kokosovi maščobi prepražimo por ali čebulo in dodamo zelenjavo po izbiri (gobice, korenček, bučke,...) Če želimo nadomestek za mleto meso, lahko uporabimo drobljenec ali sojine kosmiče, ki smo jih pred uporabo nekaj minut kuhali v jušni osnovi. Prepraženo zelenjavo zmešamo s kuhano kvinojo in začinimo po okusu.
Če želimo, da bi bila zmes bolj trdna, lahko dodamo 2 žlici namaza tofu ali rastlinske paštete ali 2 do 3 žlice sojine smetane. S to zmesjo napolnimo izbrano zelenjavo, naribamo sir, sojin tofu ali vegetarijanski sir, in pečemo v pečici 10 minut. Če želite, da bi paprika ali bučke bile mehke, jih dajte, preden jih napolnite s kvinojo in z zelenjavo, za nekaj minut v krop. Tako vam ne bo treba čakati 20 do 30 minut, da se zelenjava speče v pečici. Kje najdemo manj poznane sestavine
|
Iskanje
S ključnimi besedami lahko hitro in enostavno pridete do željenih informacij.
Želite brati naše novice tudi v prihodnje?
Prepotrebna sredstva za delovanje projekta Skupaj za zdravje človeka in narave lahko donirate na več načinov.
1. Z neposredno donacijo preko varnega in enostavnega online plačila Paypal.
2. Tako, da namenite del vaše dohodnine:
- preko portala e-Davki: Elektronska oddaja.
- ali po pošti pošljete izpolnjen obrazec: Obrazec.
Je zdravo lahko tudi okusno?
Na tej strani boste našli recepte, ki so bili objavljeni v naših tiskanih novicah, ali so jih poslali naši bralci.
Veseli bomo tudi novih predlogov, s katerimi bomo skupaj lahko popestrili kulinarično življenje vsem, ki se želijo prehranjevati zdravo, oz. jih različne diete ali bolezenska stanja omejujejo pri izbiri živil.
Skoraj vsi recepti, ki jih objavljamo, se lahko pripravijo brez katere koli živalske sestavine, bele moke in sladkorja. Kaj in koliko od vsega predlaganega boste vključili v svojo prehrano, je odvisno le od vas.
Želimo vam obilo užitkov ob zdravi in hkrati okusni hrani.
Svoje recepte nam lahko pošljete na naslov delavniceszz@gmail.com.