Povečanje samooskrbnosti s hrano s programom Šolski ekovrtovi
dodano: 2.12.2013
ITR, Ljubljana 28.11.2013
28.11.2013 je potekal letošnji jesenski seminar programa Šolski ekovrtovi, ki se ga je udeležilo 130 mentorjev šolskih in vrtčevskih ekovrtov iz vse Slovenije. Seminar je potekal v posebnem vzdušju, saj je program, ki ga že tretje leto izvaja Inštitut za trajnosti razvoj, prejšnji teden zmagal na natečaju zavoda Viva za inovativne projekte, in sicer na področju »dvig samooskrbnosti s hrano« - torej na področju, kjer ima Slovenija tako veliko težav
Anamarija Slabe, vodja projekta, je povedala: »Te nagrade smo izjemno veseli. Pomeni priznanje za inovativnost in dobro delo ne le ekipi Inštituta za trajnostni razvoj, temveč prav vsem šolam in vrtcem, ki so vključeni v našo mrežo in ki z ekovrtovi pogumno širijo znanje o ekološki pridelavi in pomenu lokalno pridelane hrane v svojem okolju. Še posebej smo veseli, da so ocenjevalci prepoznali pomen dela z mladimi generacijami za trajnostni razvoj, ter optimizem in aktivnost vseh sodelujočih.«
Poleg običajnih vrtnarskih tem so se udeleženci danes še posebej posvetili zelenim delovnim mestom v ekološkem kmetijstvu in v dejavnostih, povezanih z ekološko hrano. Ker povpraševanje po ekoživilih raste za pribl. 10 % na leto, je to zelo perspektiven sektor za nova delovna mesta. Ta so ne le v ekološki pridelavi, temveč tudi v predelavi ekoživil, prodaji in logistiki, turizmu in gostinstvu, raziskavah in razvoju…
Svoj poklic in razloge za odločitev zanj je udeležencem predstavila Milena Šlosel, mlada ekološka pridelovalka in univ. dipl. inž. agronomije iz Sabonj pri Ilirski Bistrici. Na osnovi lastnih izkušenj je predstavila, kako se z znanjem in dobro organizacijo ekološke pridelave zelenjave na 1,5 ha kmetijskih zemljišč lahko preživi cela družina.
Udeležence je pozdravil mag. Gregor Kos, predstavnik Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, ki je seminar gostilo v svoji dvorani. Konkretno pot do zelenih delovnih mest pa so pokazali dijaki Biotehniškega izobraževalnega centra iz Ljubljane, bodoči kuharji in slaščičarji, ki so iz slovenskih ekoloških živil pripravili jedi za pogostitev.
Seminar je potekal v povezavi z evropskim projektom »Mind the CAP« s sofinanciranjem Evropske komisije, Direktorata za kmetijstvo. Projekt je Inštitutu za trajnostni razvoj omogočil tudi, da je letos jeseni skoraj 300 srednješolcev in starejših osnovnošolcev popeljal na 10 ekoloških kmetij po vsej Sloveniji, kjer so neposredno spoznavali poklic ekološkega kmeta, predelovalca in tržnika.
Nadaljnje informacije:
|