Skupaj razkrivamo

14.2.2019

Vaš telefon seva bolj, kot so vam povedali!
Besedilo: Sanja Lončar

Razvojni dosežki so odlično orodje za boljšo prodajo, ko pa zmanjka pravih tehnoloških izboljšav, številna podjetja začnejo uporabljati tudi zavajajoče podatke – v želji, da bi se prikazala kot boljša od konkurence. 

Po škandalih, v katere se je zapletla avtomobilska industrija z goljufivimi meritvami izpustov emisij, se zdaj nekaj podobnega obeta tudi ponudnikom mobilnih telefonov. 
Izkazalo se je namreč, da proizvajalci vrednosti SAR (specifična stopnja absorpcije) merijo v laboratorijskih razmerah, ki pa se precej razlikujejo od razmer pri dejanski uporabi. Ljudje namreč telefon držijo tik ob ušesu, delajo s tablico v naročju ali pa prenašajo telefon v žepu, zato so sevanja, ki jim je uporabnik izpostavljen v stvarnih situacijah, precej drugačna, kot bi pričakovali na osnovi prebranih tehničnih podatkov. 
Raziskave, ki to potrjujejo, niso nove, vendar se zaradi moči oglaševalcev s področja telekomunikacij večina medijev tej temi izogiba. V Franciji je bila Nacionalna agencija za frekvence (ANFR) šele po nalogu sodišča prisiljena objaviti podatek, da 90 odstotkov testiranih mobilnih telefonov v stvarnih razmerah seva nad dovoljeno varnostno mejo. Francoske podatke je potrdila tudi raziskava, ki jo je izpeljala kanadska radiotelevizijska korporacija CBC. Tudi ta je pokazala, da pri testiranju telefonov, ki so med uporabo v stiku s telesom, vrednosti SAR presegajo kanadske in ameriške standarde dovoljenega sevanja. 

Podobno raziskavo je opravila Ameriška zvezna komisija za komunikacije in prišla do sklepa, da nekateri telefoni pri stvarni uporabi celo za trikrat presegajo dovoljeno, še varno mejo ravni obsevanosti.

ŠTEJE VSAK CENTIMETER!
Sevanje se hitro zmanjšuje hkrati s povečevanjem oddaljenosti telefona od telesa. Zato telefon uporabljajte tako, da bo čim dlje od glave, govorite prek zvočnika ali varnih slušalk, kadar ga ne uporabljate, pa naj bo nekaj metrov stran od telesa. 

V knjigi Kako ohraniti možgane smo natančno opisali, kaj vse lahko storite, da za koristi, ki jih prinašajo mobilne naprave, ne boste plačali previsoke cene, predvsem ko gre za zdravje. Spremenite nekaj nevarnih navad – in spremenili boste svojo usodo. 

SEVANJA, KI PRIHAJAJO IZ OKOLJA
Iz leta v leto se povečuje tudi izpostavljenost elektromagnetnemu smogu, ki je največja prav na najbolj naseljenih območjih. Če vas zanima, kje so najbližji oddajniki in kakšnemu sevanju ste izpostavljeni, si lahko ogledate zemljevid, ki so ga pripravili na Inštitutu za neionizirajoča sevanja www.inis.si (e-karta EMS).

Ključne besede:
telefon, sevanje, tehnologija, vrednost SAR, možgani

 

Sorodni članki:

0,03125

Želite brati naše novice tudi v prihodnje?

Prepotrebna sredstva za delovanje projekta Skupaj za zdravje človeka in narave lahko donirate na več načinov.

1. Z neposredno donacijo preko varnega in enostavnega online plačila Paypal.


2. Tako, da namenite del vaše dohodnine: